Druhy dámských náušnic

 

Není náušnice jako náušnice... Znáte pojmy jako jsou visačky nebo puzetka? Pokud ano, tak pro vás následující článek bude jen lehkým opáčkem. Pokud ne, pojďme si společně rozšířit šperkařské obzory a případně rovnou i zásobu náušnic. Nejčastěji se náušnice rozlišují nejen podle na první pohled viditelného tvaru, ale podle typu zapínání. Možná by to mohlo vypadat zvláštně, vždyť zapínání je právě ta část, která z náušnice není vidět, nicméně z praktických důvodů to smysl rozhodně dává. 

 

Zaklapávací náušnice
Šroubovací náušnice
Puzetka
Dětská brizura

Náušnice nosíme hlavně na ozdobu, i přes to tady budeme mluvit spíš o praktickém provedení, než o estetice. Každé zapínání má své pro a proti a je tedy potřeba si vybírat nejen podle vzhledu náušnice, ale i podle toho, jak bude nakonec v uchu držet.

  • Zaklapávací (dámský patent) – klasické zapínání, které je nejznámější a nejběžnější. Zároveň je velmi praktické - díky patentu náušnice drží v uchu a je malá pravděpodobnost, že ji ztratíte. Při pořízení dražších náušnic se právě patent dá tzv. zamknout. Ale nepředstavujte si klíč a zámek FAB... Šperkař náušnice navlékne do ucha, zacvakne patent a pak jej speciálními kleštičkami přimáčkne. Tento způsob se používá hlavně u dětí. Náušnice z ucha sundáte, jen je potřeba větší síly. 

 

  • Šroubovací – tento druh zapínání je vhodný pro všechny typy náušnic, nejvíce se používá u pecek. Velkou výhodou je, že náušnice prostě drží, pojistka je bezpečně zašroubovaná a je téměř nemožné, abyste zašroubovanou náušnici ztratili. Nevýhodou je trochu větší pracnost u nandávání, pro ženy s dlouhými nehty je to téměř nemožné náušnici zašroubovat, resp. chce to velkou dávku trpělivosti a zručnosti.

 

  • Puzetka – stejně jako šroubovací zapínání je puzetku možné použít u všech typů náušnic. Patří mezi nejběžněji používané. Zvlášť pokud náušnice rádi střídáte, oceníte rychlou manipulaci s puzetkou. Pokud se vám stane, že puzetka nedrží na náušnici a má sklony sklouzávat, stačí ji jednoduše přimáčknout. K puzetkovým náušnicím se dá dokoupit malá silikonová koncovka, která se navlékne za puzetku tak, aby nesklouzla dolů. 

 

  • Klips – ideální volba zapínání pro ty, kteří nemají propíchnuté uši. Náušnice se pouze přicvakne na ušní lalůček. Klipsy byly velkou módou hlavně v 80. letech, nicméně i dnes mají své fanynky.

 

  • Dětská brizura – používá se u náušnic určených pro nejmenší nositelky. Zapínání mají dopředu, kde se tyčka zahákne do očka. I tady se dá náušnice zamknout, ale není to většinou nutné, brizura na uchu pěkně drží a díky hážku je téměř nemožné, aby se sama rozepnula.
Druhy náušnic podle uchycení

Náušnice můžeme dělit také podle toho, jak je máme uchycené v uchu. Tady je také hned několik variant: 

  • Visačky – těší se velké oblibě, a proto jsou nejrozšířenější. Náušnice se provlékne dírkou ucha a může se zajistit speciální silikonovou koncovkou.

 

  • Kruhy – zúžený konec náušnice se provlékne dírkou v uchu a „napojí“ se na druhý konec náušnice. Vznikne tak uzavřený kruh.

 

  • Pecky – dřík prochází dírkou v uchu a konec je zabezpečený většinou puzetkou nebo zašroubovaný.