Principy ochrany soukromí na Sperky.cz

Sperky.cz se vám snažíme přizpůsobit na míru. Na základě vašeho chování na webu personalizujeme jeho obsah a zobrazujeme vám relevantní nabídky a produkty. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ nebo do prostoru mimo lištu souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit veškerá nastavení v Nastavení soukromí

Doprava ZDARMA od 2 000 Kč  | 2 měsíce na vrácení
Zákaznický servis  [email protected] | 468 006 317
Menu

Vodotěsnost

TABULKA VODOTĚSNOSTI
STUPEŇ VODOTĚSNOSTIOZNAČENÍSTŘÍKAJÍCÍ VODA, DÉŠŤSPRCHOVÁNÍ, MYTÍ RUKOUPLAVÁNÍ,POTÁP. BEZ DÝCH.PŘÍSTROJE, KOUPÁNÍHLUBINNÉ POTÁPĚNÍ
WR 0 mbez označeníNENENENE
WR 30 m3 ATM/3 BARANONENENE
WR 50 m5 ATM/5 BARANOANONENE
WR 100 m10 ATM/10 BARANOANOANONE
WR 200 m20 ATM/20 BARANOANOANOANO
WR 300 m30 ATM/30 BARANOANOANOANO
WR 500 m50 ATM/50 BARANOANOANOANO
WR 1 000 m100 ATM/100 BARANOANOANOANO

Označení "water resistant" se používá u hodinek, které se nesmějí dostat do kontaktu s vodou. Maximum působící vody pro ně představuje vzdušná vlhkost. Takto označené hodinky si s sebou rozhodně nebereme do vany ani do bazénu.

Označení "water resistant" spolu s označením hloubky v metrech nebo tlaku v atmosférách (atm) se používá u odolnějších hodinek. Vodotěsnost hodinek se běžně udává ve třech různých jednotkách. V metrech (m), barech (bar) nebo atmosférách (atm). Všechny tři jednotky označují jednu veličinu a tou je tlak vodního sloupce, který na hodinky působí. 1 metr vodního sloupce odpovídá tlaku 0,1 baru nebo 0,1 atmosféry. Když je tedy uveden na hodinkách údaj 100 m, 10 bar nebo 10 atm, vždy to znamená, že hodinky v laboratorních podmínkách vydrží tlak vody, který je ve 100 metrech při normou stanovené teplotě a hustotě vody.

Často však vzniká mylný předpoklad, že tato hodnota zároveň znamená hloubku, do které se s hodinkami bez úhony může potopit i majitel hodinek. Teoreticky tomu tak je, ovšem za předpokladu, že se člověk potopí do čisté klidné vody bez hnutí a za stálé teploty. Taková situace je však více než málo pravděpodobná, skutečná bezpečná hloubka v běžném životě je daleko nižší. Testy hodinek probíhají v laboratorních podmínkách a tedy za ideálních předpokladů. Ty ale při potápění běžně nenastanou. Namáhání hodinek pod vodou závisí také na tom, jak se s nimi pohybujete, zda s nimi do něčeho neudeříte. Pokud se potápíte v moři, ohrožuje je agresivní slaná voda a chemikálie.

Obecně se říká, že hodinky označené jako odolné do 30 metrů / 3atm se hodí tak maximálně k mytí auta, ale na koupání byste je brát neměli. Koupat byste se mohli teprve s hodinkami určenými do 100 metrů / 10 atmosfér. Pro potápění s přístroji jsou vhodné teprve hodinky snášející 200 metrů hloubky tedy 20 atm a profesionální potápěčské hodinky se označují jako 1000 metrů / 100 atm.


Jak zacházet s hodinkami s vodotěsností 100 metrů (10 ATM a 10 BAR) a vyšší

  • Při styku se silně chlorovanou nebo mořskou vodou hodinky opláchněte v pitné vodě a osušte je.
  • Pokud není uvedeno v příručce jinak, nikdy nemanipulujte s korunkou hodinek nebo tlačítky pod vodou.
  • Před plaváním nebo potápěním vždy zkontrolujte korunku hodinek, zda není povytažena. Pokud ano, tak ji zacvakněte, jinak hodinky nebudou vykazovat vodotěsnost.
  • U vodotěsných hodinek si nikdy nevyměňujte baterii sami. Využijte vždy autorizované hodinářství!
  • Vysoký teplotní kontrast snižuje vodotěsnost – např. při saunování, přechod z přímého slunce do ledové vody apod. Hodinkám obecně nesvědčí teplá nebo dokonce horká voda!
  • V případě, že se přece jen dovnitř strojku dostane voda nebo zkondenzovaná pára, předejte hodinky co nejdříve odbornému servisu. Zabráníte tak ještě větší škodě.

Vodotěsnost a reklamace
Jakmile dojde k poškození hodinek vodou z důvodu vytažené korunky nebo používání tlačítek vodou, nemůžeme vám, bohužel, uznat reklamaci. Buďte proto na své hodinky maximálně opatrní!

 

Poznámka: U některých náramkových počítačů SUUNTO je stupeň vodotěsnosti udáván v reálných hodnotách a proto se na ně obecná tabulka vodotěsnosti nevztahuje. To znamená, že uvedená hodnota v metrech odpovídá skutečné hloubce, do které je možno se s počítačem potopit.